Od wyrazistych wzorów na ścianach po metaliczne akcenty, marmurowe blaty i aksamitne sofy – wystrój wnętrz w stylu glam to propozycja dla osób kochających luksus i nie bojących się odważnych połączeń. Zobacz, jak urządzić salon w stylu glamour.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Gdzie i kiedy narodził się styl glamour?
- Jakie kolory są typowe dla wnętrz w stylu glamour?
- Dlaczego w stylu glamour tak ważne są tkaniny?
- Jakie meble pasują do stylu glamour?
- Jakie oświetlenie do salonu w stylu glamour?
- Czy styl glamour jest tylko dla bogatych?
Luksusowy, wyrafinowany i eklektyczny wystrój wnętrz to cechy charakterystyczne dla stylu glamour, który od lat króluje w wielu wnętrzach. Zdecydowanie nie jest to opcja dla osób ceniących sobie prostotę i minimalizm (tym polecamy nasz poradnik Jak urządzić salon w stylu skandynawskim), bowiem najważniejsza w pomieszczeniach spod znaku glam jest funkcja estetyczna (choć oczywiście wygoda i funkcjonalność również się liczą). Salon w stylu glamour to pomieszczenie pełne przepychu, w którym odważnie łączą się ze sobą różnorodne kolory, faktury i wzory. Uważaj, bo nieumiejętne aranżowanie wnętrz w stylu glam może sprawić, że zamiast stylowo, Twój salon będzie wyglądał kiczowato. By uniknąć błędów, zabierając się za urządzanie, pamiętaj o poniższych wskazówkach i trzymaj się ich, dekorując swoje mieszkanie. Czas przenieść się do złotej epoki Hollywood!
Historia stylu glamour
Choć słowo „glamour” pozostaje nieprzetłumaczalne, to zgodnie ze słownikową definicją oznacza m.in. przepych, blichtr, splendor, wdzięk i atrakcyjność. Początki stylu glamour możemy odnaleźć w Hollywood lat 30. XX wieku, czyli epoce określanej jako „złoty wiek”. To właśnie tam, na kalifornijskich wzgórzach zaczęto dekorować luksusowe apartamenty z przepychem i odrobiną szaleństwa, a aktorzy i inni ludzie związani z przemysłem filmowym oraz sztuką szybko pokochali eklektyczne, luksusowe wnętrza. Za pioniera stylu glamour uważany jest aktor i projektant wnętrz William Haines. Inne znane nazwiska tej epoki powiązane ze stylem hollywood glamour to: Dorothy Draper, Billy Baldwin czy Cedric Gibbons. Dziś styl glam to wciąż jeden z najpopularniejszych motywów aranżacyjnych, obecny w wielu domach. Nic w tym dziwnego, bo przecież odrobina luksusu jeszcze nikomu nie zaszkodziła, prawda?
1. Kolory typowe dla stylu glamour
Nie jest łatwo określić paletę barw typową dla salonu w stylu glamour, gdyż jest ona bardzo rozległa. Z jednej strony glam inspiruje się kolorami klejnotów, a więc odważnymi, mocnymi barwami, takimi jak: szmaragdowa zieleń, rubinowa czerwień czy kolor turkusowy. Z drugiej strony podstawą stylu glam jest często biel i czerń lub elegancki szary, które stanowią dobrą bazę do eksponowania bardziej dekoracyjnych dodatków i mebli. Do tego wszystkiego w żadnym pomieszczeniu w stylu glamour nie może zabraknąć kolorów metalicznych, czyli złota lub srebra. Ostatecznie więc wybór palety barw zależy więc od twojej wyobraźni.
Sprytnym patentem jest również wybór spokojniejszych kolorów na ścianach, przy jednoczesnym ozdobieniu jednej z nich kolorową, wzorzystą tapetą, najlepiej o fakturze 3D. To nie tylko modne, ale i praktyczne rozwiązanie, bo pozwala uniknąć zbytniego szaleństwa kolorystycznego przy zachowaniu, typowego dla stylu glam, mocnego akcentu dekoracyjnego we wnętrzu.
2. Faktura tkanin w stylu glamour
Tkaniny to jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych w stylu glamour. Najchętniej wykorzystywane są: aksamit, atłas, jedwab, plusz, welur. Na kanapie , fotelach i krzesłach połóż ozdobne poduszki w różnych kolorach i tkaninach o różnej fakturze, a na podłodze rozłóż futrzasty dywanik. Ma być ciekawie wizualnie, ale też wygodnie.
SOFA LUB NAROŻNIK GLAMOUR
Tak jak żaden salon nie obędzie się bez wygodnej sofy czy narożnika, tak obowiązkowo w salonie w stylu glamour musi znaleźć się kanapa pokryta pluszową lub welurową tkaniną. Chodzi nie tylko o to, by faktura tkaniny była widoczna, ale również o to, by była przyjemna w dotyku – miękka, włochata, futrzana, na pewno nie szorstka i jednolita. Najlepiej sprawdzą się meble wypoczynkowe z ozdobnymi przeszyciami i pikowaniami (dodatkowo ozdobione guzikami) i ciekawą fakturą.
FOTEL W STYLU GLAMOUR
Salon w stylu glamour to także miejsce, w którym idealnie sprawdzą się fotele w mocnych kolorach i ciekawej, niecodziennej formie. Mogą przywodzi na myśl tron, bo w końcu chodzi o królewski przepych. Warto poszukać mebli z ozdobnymi pikowaniami i ciekawymi nóżkami.
3. Meble w stylu glamour
Salon w stylu glamour potrzebuje też odpowiednich mebli. Ich najważniejszą cechą jest ozdobna forma – fantazyjne nóżki, przyciągające wzrok złote, srebrne lub miedziane elementy, stylowe ryflowania, wykorzystanie elementów szklanych czy marmuru. Wśród kolekcji mebli dostępnych w sklepie Meblosfera.com znajdziesz także te, które ozdobią Twój salon w stylu glamour.
KOLEKCJA NOVA
Kolekcja mebli Nova dostępna jest w dwóch kolorach: eleganckim szarym i ponadczasowym czarnym. Fronty mebli ozdobiono dekoracyjnym ryflowaniem, co w połączeniu ze złotymi uchwytami tworzy oryginalną całość, przywodzącą na myśl styl art déco. Seria Nova spodoba się wszystkim miłośnikom stylu glamour i nowoczesnej elegancji. Czarne, metalowe nóżki dodają meblom gracji, a przy okazji ułatwiają sprzątanie.
KOLEKCJA MEBLI HARMONY
Złote, fantazyjnie wygięte nóżki, czarne fronty i obniżony blat imitujący czarny marmur – oto cechy wyjątkowej kolekcji mebli Harmony. Bezuchwytowe szafki i szuflady z systemem push to open sprawiają, że jeszcze więcej uwagi koncentruje się na marmurowych blatach i nóżkach. Styl glamour kocha kamienie, a czarny marmur to jeden z najgorętszych trendów tego sezonu, o którym przez jeszcze wiele kolejnych lat nie zapomnimy.
4. Przyciągające wzrok lampy
Wyraziste żyrandole i nietuzinkowe lampy stają się wisienką na torcie w aranżowaniu salonu w stylu glamour. Zdecyduj się na ozdobiony kryształkami żyrandol lub niecodzienne, zachwycające oryginalną formą lampy stołowe, stojące czy kinkiety. Im więcej punktów świetlnych, tym lepiej, bo to właśnie światło stworzy w Twoim wnętrzu odpowiedni nastrój. Warto też pamiętać o oświetleniu podszafkowym, które zapewni przytulną, romantyczną atmosferę w salonie.
5. Luksus w stylu glamour
Na koniec jeszcze jedna rada: aranżując salon w stylu glamour, pamiętaj, że typowy dla tego stylu luksus warto traktować nieco z przymrużeniem oka. Oczywiście chodzi o to, by wnieść do codziennego życia odrobinę splendoru, ale jednocześnie bawić się stylem – kolorami, teksturą i materiałami. Najważniejsze, by we wnętrzu czuć się dobrze i… jakby luksusowo.