Blog

Jaki materac wybrać?

Jak wybrać materac - Meblosfera.com

W łóżku spędzasz prawie 1/3 swojego życia, dlatego wybór materaca to decyzja, której nie warto podejmować pochopnie. Na jakie parametry zwrócić uwagę, by spać wygodnie przez całą noc, a o poranku budzić się zawsze wypoczętym? Sprawdź, jaki materac do spania wybrać.

Sen jest niezwykle ważny dla zdrowia. Bez odpowiedniej dawki nocnego odpoczynku człowiek nie jest w stanie funkcjonować na najwyższych obrotach. Niewyspani czujemy się nie tylko zmęczeni, ale jesteśmy też bardziej nerwowi, mamy problemy ze skupieniem uwagi czy powstrzymaniem nadmiernego apetytu. Aby zapewnić sobie nocną regenerację należy spełnić dwa warunki: czasowy i jakościowy. Specjaliści wskazują, że osoby dorosłe powinny przesypiać ok. 8 godzin dziennie. Natomiast wysoki jakościowo sen gwarantują czynniki takie jak: zaciemnienie, optymalna temperatura w sypialni, cisza oraz przede wszystkim wygodny materac. 

Dobry materac sprawia, że budzimy się zregenerowani, bez bólu pleców czy szyi i pełni energii na kolejny dzień. Eksperci zalecają wymianę materaca co 10 lat, gdyż w tym czasie komponenty mogą ulec odkształceniu. Ważniejszą jednak kwestia jest higiena. Na szczęście dzisiejsze materace mają najczęściej zdejmowane pokrowce, dzięki czemu można je łatwo prać i tym samym podwyższyć komfort użytkowania oraz wydłużyć ogólną żywotność materaca. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, dlatego podpowiadamy, jaki materac wybrać.

Jaka twardość materaca

Najważniejszym parametrem przy wyborze materaca jest jego twardość. Parametr ten zazwyczaj określa się literą H i cyframi od 1 do 5, gdzie 1 – oznacza najbardziej miękki materac, a 5 – najtwardszy. Jaki materac wybrać?

  • Bardziej miękkie materace (twardość H2) są zalecane osobom starszym lub tym o niewielkiej wadze (więc także dzieciom). Dobrym materacem, który zapewnia komfortowy sen jest materac Diament Optimum
  • Twardsze materace (twardość H4) powinny wybierać osoby dorosłe, zwłaszcza te o większych gabarytach. Materac Nestor Optimum będzie wygodny i zapewni najlepsze podparcie dla kręgosłupa.

Jeśli zakupiony materac okaże się jednak za miękki, wystarczy dokupić matę kokosową utwardzającą, która dodatkowo przedłuży żywotność materaca.

Jaki rodzaj materaca

Generalnie materace dzielimy na sprężynowe i piankowe, jednak w dzisiejszych czasach istnieje kilka rodzajów sprężyn i pianek, a producenci często łączą oba rodzaje wypełnienia w jednym produkcie.

Materace sprężynowe

Najzdrowsze dla kręgosłupa będa materace sprężynowe, które dzielimy na kieszeniowe i bonelowe.

Materace kieszeniowe

Wyróżniają się najlepszą elastyczność punktową, dzięki niezależnej pracy pojedynczych sprężyn umocowanych w kieszonkach. Tego typu materac nie faluje, co jest istotne, zwłaszcza w przypadku osób o różnych gabarytach. W naszej ofercie znajdują się materace łączące w sobie zalety materacy kieszeniowy z komfortową pianką: materac Syriusz Optimum lub materac Szafir Optimum to gwarancja zdrowego i komfortowego snu.

Materace bonelowe

Sprężyny bonelowe są tańszą alternatywą dla materacy kieszeniowych. Są sprężyste, dzięki czemu zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Ponieważ jednak sprężyny są ze sobą połączone, może dochodzić do falowania powierzchni materaca. To dobra propozycja dla tradycjonalistów, singli, ale także dla osób szukających rozwiązań niskobudżetowych.

Materace piankowe

Materace piankowe polecane są osobom, którym zależy na komforcie oraz cieple. Wysokiej jakości pianki termoelastyczne poprawiają jakość snu, często posiadają też właściwości ortopedyczne, dlatego często wybierają je osoby starsze.

Materace młodzieżowe

W naszej ofercie znalazły się też materace młodzieżowe, które zagwarantują nocną regenerację nawet najbardziej wymagającym nastolatkom. Najlepiej sprawdzą się wygodne materace z pianką wysokoelastyczną i zdejmowanymi pokrowcami, które wydłużają żywotności produktu.

Materace dla alergików

Przy wyborze materaca warto też zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, takie jak rodzaj obszycia czy użyte komponenty. To istotne zwłaszcza w przypadku alergików, gdyż niektóre rozwiązania pozwalają spać komfortowo i ograniczają ryzyko zaostrzenia alergii. W materacu kieszeniowym Bursztyn Optimum użyto w pokrowcu jonów srebra, które wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą materacy do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *